Wizyta w Straży Pożarnej

W dniu 19.02.2016 r. słuchacze Gimnazjum dla Dorosłych wraz z pedagogiem szkolnym Martą Sekułą oraz opiekunem OHP Moniką Szopińską odwiedzili Komendę Państwowej Straży Pożarnej w Koszalinie.

Po przybyciu młodzież przywitał aspirant Artur Machnicki, który opowiedział czym zajmują się strażacy, w jakich sytuacjach należy ich wzywać. Młodzież była zaskoczona jak szeroki jest zakres działań straży, bo to nie tylko pożary, ale także ratownictwo medyczne, chemiczne czy działania w czasie powodzi i trudnych warunków atmosferycznych.

Słuchacze byli ciekawi jakie warunki należy spełnić, aby móc starać się o pracę w straży. Następnie pan Artur oprowadził nas po centrum dowodzenia, gdzie odbierane są zgłoszenia o pożarach lub wypadkach. Uczulił młodzież, aby nie robiła sobie żartów wzywając bezpodstawnie straż, gdyż w tym czasie ktoś inny może naprawdę potrzebować pomocy.

Dużo radości naszym słuchaczom sprawiła możliwość zobaczenia sprzętu gaśniczo-ratunkowego, który każdy mógł zobaczyć i dotknąć. Chłopcy mieli okazję sprawdzić, ile trzeba mieć siły, aby operować np. nożycami do metalu. Dzięki wizycie młodzież uświadomiła sobie jak ciężka i odpowiedzialna jest praca strażaka oraz utrwaliła sobie zasady prawidłowego zachowania się podczas pożaru.