Aktualności

 

Kierunki CKU

Wybierz nowy zawód dla siebie!
BEZPŁATNIE

 

Pedagog

mgr inż. Marta Sekuła
Pokój nr 201
tel: 94 345 18 22 wewnętrzny 37

DzieńGodziny
Wtorek7:30-11:30oprócz: 26.09.2023, 24.10.2023, 21.11.2023, 12.12.2023
Środa7:30-15:00
Czwartek7:30-15:00
Piątek7:30-15:00
Sobota12:00-16:00w dniach: 30.09.2023, 28.10.2023, 25.11.2023, 16.12.2023

 Cyfrowa profilaktyka NASK

Poradnik dla rodziców – Nastolatki i gry cyfrowe

Poradnik omawia zagadnienia przydatne dla każdego rodzica młodego gracza, m.in. pozytywny wpływ gier cyfrowych na rozwój, potencjalne zagrożenia czyhające w świecie gier, podpowiedzi, jak zadbać o to, aby cyfrowa rozrywka pozostała dobrym doświadczeniem oraz jakie sygnały powinny wzbudzić niepokój rodziców. Publikacja jest częścią kampanii „Nie zagub dziecka w sieci” realizowanej przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów we współpracy z NASK. Zapraszamy do lektury.

POBIERZ

Poradnik dla rodziców – Sharenting i wizerunek dziecka w sieci

Poradnik przedstawia zjawisko i konsekwencje sharentingu, czyli nadmiernego dzielenia się przez rodziców wizerunkiem ich dzieci w internecie. Zawiera praktyczne porady dotyczące rozważnego dzielenia się zdjęciami, filmami i informacjami na temat dziecka. Podaje również wskazówki, jak pomóc dziecku samodzielnie korzystającemu z sieci odpowiedzialnie budować swój wizerunek. Publikacja jest częścią kampanii „Nie zagub dziecka w sieci” realizowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z NASK. Zapraszamy do lektury.

POBIERZ

Poradnik dla rodziców – Sexting i nagie zdjęcia. Twoje dziecko i ryzykowne zachowania online

Poradnik dla rodziców poruszający tematykę sextingu i sextortion. Obydwa zjawiska dotyczą udostępniania przez nastolatki erotycznych zdjęć i filmów, co niesie za sobą poważne konsekwencje. Według badań NASK PIB 42% młodych ludzi w wieku 15-18 lat otrzymało kiedyś od innej osoby nagie, intymne materiały, dlatego problem jest niezwykle poważny. Poradnik przybliża to, niestety popularne wśród nastolatków zjawisko, ale też podpowiada rodzicom jakie działania podjąć, jeśli nagie zdjęcia ich dziecka pojawiły się w sieci. Publikacja jest częścią kampanii „NieZagubDzieckawSieci” realizowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z NASK. Zapraszamy do lektury.

POBIERZ

Poradnik dla rodziców – Szkodliwe treści w Internecie

Jako rodzice stajemy dziś przed nowymi wyzwaniami i sytuacjami, przed którymi musimy chronić nasze dzieci. Nie sposób omówić wszystkich z nich, jednak w naszym poradniku przedstawiamy wybrane niebezpieczne zjawiska oraz ich wpływ na dzieci. Zachęcamy do tej niezwykle ważnej lektury.

POBIERZ

Poradnik dla rodziców – Cyberprzemoc. Włącz blokadę na nękanie.

Publikacja adresowana jest do rodziców. Porusza problem cyberprzemocy – opis i skala zjawiska, aspekty prawne, konsekwencje oraz praktyczne porady. Publikacja jest częścią kampanii #NieZagubDzieckawSieci realizowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Projekt „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych” realizowany jest przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci i programowanie.

POBIERZ

Poradnik dla rodziców – FOMO i nadużywanie nowych technologii

Poradnik porusza problem FOMO – lęku przed odłączeniem się od sieci oraz kwestię nadużywania smartfonów, internetu, mediów społecznościowych i gier wśród dzieci i młodzieży. Zawiera również praktyczne wskazówki i porady, jak ustalić z dzieckiem rozsądne zasady korzystania z sieci i pomóc mu zrównoważyć aktywności online i offline. Publikacja jest częścią kampanii #NieZagubDzieckawSieci realizowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Projekt „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych” realizowany jest przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci i programowanie.

POBIERZ

Pomoc on-line:
 • Platforma on-line oferująca bezpłatnie usługi wsparcia i doradztwa-psycholog, pedagog, terapeuta, doradca zawodowy, seksuolog, mediator, prawnik, asystent dorastania


 • alkohol:

 • Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
 • Nigdy nie jeżdżę po alkoholu
 • narkotyki:

 • Poradnia dla osób z problemami narkotykowymi
 • Nie pozwól by trawa Cię przerosła
 • przemoc:

 • Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”
 • Serwis internetowy Rzecznika Praw Dziecka
 • Informacje prawne online dotyczące problemu krzywdzenia dzieci
 • Aplikacja mobilna dla osób doznających przemocy w rodzinie – Ma dwa tryby działania:
  ukryty i jawny. W trybie jawnym widoczna jest tylko ikonka pogodowa; w ukrytym, wyposażonym na każdym poziomie w znaczek szybkiego ukrywania, ofiara przemocy ma dostęp do szybkiego paska z notatnikiem, numerem 112, alertem i mapą. Jedną z ważniejszych funkcji aplikacji jest „notatnik”, dzięki któremu można w szybki sposób zrobić zdjęcie, nagrać film lub głos, który później będzie mógł służyć jako materiał dowodowy.
 • Feminoteka – tel. 888 88 33 88 – infolinia jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8:00–20:00. Konsultantki pomagają kobietom i dziewczętom powyżej 15. roku życia, zajmują się wszystkimi rodzajami przemocy – psychiczną, fizyczną, ekonomiczną i seksualną w rodzinie i poza nią.
 • „Psycholog dla społeczeństwa” – darmowa pomoc specjalistów. Psychologowie w czasie epidemii oferują nieodpłatną pomoc
 • profilaktyka samobójstw:

 • Życie jest warte rozmowy. Platforma pomocowo-edukacyjna
 • sekty:

 • Centrum Przeciwdziałania Psychomanipulacji
 • planujesz wyjazd za granice:

 • La Strada – Fundacja Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu
 • Wykaz instytucji zajmujących się poradnictwem psychologiczno-pedagogicznym
  800 060 800 – Bezpłatna, całodobowa infolinia Głównej Inspektora Sanitarnego

  Pod tym numerem telefonu możemy uzyskać informacje na temat negatywnych skutków zażywania dopalaczy oraz o możliwościach leczenia. Infolinia jest także przeznaczona dla rodziców, którzy mają wątpliwości czy ich dzieci zażywają dopalacze. Na infolinię GIS można przekazywać także informacje, które mogą ułatwić służbom dotarcie do osób handlujących tymi nielegalnymi substancjami.

  801 199 990 – Ogólnopolski Telefon Zaufania Narkotyki – Narkomania

  W którym specjaliści udzielają wsparcia w trudnych sytuacjach, pomagają wyszukać odpowiednią formę pomocy i informują na temat ryzyka używania narkotyków i ,,dopalaczy”. Telefon adresowany jest nie tylko do osób używających narkotyków i „dopalaczy”, ale także ich bliskich i rodzin. Telefon prowadzony jest przez Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii i czynny jest codziennie w godzinach 16:00 – 21:00

  Poradnia internetowa www.narkomania.org.pl

  W której można uzyskać anonimową pomoc on-line lekarza psychiatry, psychologa i prawnika; dwa razy w tygodniu można skorzystać z konsultacji za pośrednictwem chatu. Poradnia prowadzona jest na zlecenie Krajowego Biura do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii.

  116 111 – Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży.

  Służy on młodzieży i dzieciom potrzebującym wsparcia, opieki i ochrony. Zapewnia dzwoniącym możliwość wyrażania trosk, rozmawiania o sprawach dla nich ważnych oraz kontaktu w trudnych sytuacjach. Telefon prowadzi Fundacja Dzieci Niczyje. Linia jest dostępna codziennie w godzinach 12:00 – 22:00, pomoc online dostępna na www.116111.pl/napisz.

  „Nadzieja przychodzi do człowieka wraz z drugim człowiekiem” Dante Alighieri

  … i każdy z nas potrzebuje drugiego człowieka by dzielić z nim dobre i złe chwile. Łatwiej nam dzielić się radością, trudniej zmartwieniami. Zazwyczaj uważamy, że z problemami najlepiej poradzimy sobie sami. Życie jednak pokazuje zupełnie coś innego. Czasami pomaga już głośne powiedzenie o tym, co boli. Masz prawo nie radzić sobie z pewnymi trudnymi sytuacjami… Pewnie trudno Ci sobie wyobrazić, że można wówczas skierować swe kroki do wychowawcy, nauczyciela ulubionego przedmiotu czy … pedagoga. Zdaję sobie sprawę, że najtrudniej zrobić pierwszy krok. Może jednak warto spróbować?

  Mogę Cię zapewnić, że zawsze zostaniesz wysłuchany do końca, a to co powiesz zostanie tylko Twoje. Do Ciebie należy decyzja o poszerzeniu grona osób „wtajemniczonych”. Ominą Cię pouczanie i moralizowanie, otrzymasz za to informację na temat swojej sytuacji i propozycję porady oraz pomocy.