Branżowa Szkoła II stopnia
Od 1 września 2020 r. rozpoczyna działalność Branżowa Szkoła II stopnia, która daje możliwość uzyskania wykształcenia średniego branżowego, tytułu technika oraz przystąpienia do egzaminu maturalnego, nie tylko tegorocznym absolwentom szkół branżowych I stopnia.W Branżowej Szkole II stopnia w Centrum Kształcenia Ustawicznego im. St. Staszica w Koszalinie od 1.09.2020 r. można kształcić się w zawodach:
Wymagania dla kandydatów ubiegających się o przyjęcie do Branżowej Szkoły II stopnia
ZAWÓD | KWALIFIKACJA WYODRĘBNIONA W ZAWODZIE W SZKOLE BRANŻOWEJ II STOPNIA | KANDYDACI/WYMAGANIA |
Technik usług fryzjerskich | FRK.03. Projektowanie i wykonywanie fryzur | absolwenci Branżowej Szkoły I stopnia lub ZSZ, którzy posiadają certyfikat kwalifikacji zawodowej w zakresie kwalifikacji: FRK.01. Wykonywanie usług fryzjerskich (wcześniejsze: A.19., AU.21.) w zawodzie fryzjer |
Technik handlowiec | HAN.02. Prowadzenie działań handlowych | absolwenci Branżowej Szkoły I stopnia lub ZSZ, którzy posiadają certyfikat kwalifikacji zawodowej w zakresie kwalifikacji: HAN.01. Prowadzenie sprzedaży (wcześniejsze: A.18., AU.20.) w zawodzie sprzedawca |
Technik inżynierii sanitarnej | BUD.20. Organizacja robót związanych z budową, montażem i eksploatacją sieci oraz instalacji sanitarnych | absolwenci Branżowej Szkoły I stopnia lub ZSZ, którzy posiadają certyfikat kwalifikacji zawodowej w zakresie kwalifikacji: BUD.09. Wykonywanie robót związanych z budową, montażem i eksploatacją sieci oraz instalacji sanitarnych (wcześniejsze: B.8. + B.9., BD.05.) w zawodzie monter sieci i instalacji sanitarnych |
Technik mechanik | MEC.09. Organizacja i nadzorowanie procesów produkcji maszyn i urządzeń | absolwenci Branżowej Szkoły I stopnia lub ZSZ, którzy posiadają certyfikat kwalifikacji zawodowej w zakresie kwalifikacji: MEC.03. Montaż i obsługa maszyn i urządzeń (wcześniejsze M.17., MG.17.) w zawodzie mechanik-monter maszyn i urządzeń albo MEC.05. Użytkowanie obrabiarek skrawających (wcześniejsze M.19., MG.19.) w zawodzie operator obrabiarek skrawających albo MEC.08. Wykonywanie i naprawa elementów maszyn, urządzeń i narzędzi (wcześniejsze M.20., MG.20.) w zawodzie ślusarz |
Technik pojazdów samochodowych | MOT.06. Organizacja i prowadzenie procesu obsługi pojazdów samochodowych | absolwenci Branżowej Szkoły I stopnia lub ZSZ, którzy posiadają certyfikat kwalifikacji zawodowej w zakresie kwalifikacji: MOT.02. Obsługa, diagnozowanie oraz naprawa mechatronicznych systemów pojazdów samochodowych (wcześniejsze M.12, MG.12.) w zawodzie elektromechanik pojazdów samochodowych albo MOT.05. Obsługa, diagnozowanie oraz naprawa pojazdów samochodowych (wcześniejsze: M.18., MG.18) w zawodzie mechanik pojazdów samochodowych |
Na semestr pierwszy klasy I publicznej branżowej szkoły II stopnia przyjmuje się:
- absolwentów branżowej szkoły I stopnia, którzy ukończyli szkołę w okresie 5 lat szkolnych poprzedzających rok szkolny, na który ubiegają się o przyjęcie.
- kandydatów będących absolwentami dotychczasowej zasadniczej szkoły zawodowej, którzy rozpoczęli kształcenie w tej szkole począwszy od roku szkolnego 2012/2013.
O szkole
Kształcenie w Branżowej Szkole II stopnia to kontynuacja* kwalifikacji z wcześniej ukończonej szkoły branżowej I stopnia lub zasadniczej szkoły zawodowej.
Nauka w Branżowej Szkole II stopnia trwa 2 lata. Słuchacze są klasyfikowani semestralnie.
Kształcenie obejmuje naukę przedmiotów zawodowych i przedmiotów ogólnokształcących na poziomie podstawowym. Zajęcia edukacyjne w zakresie kształcenia zawodowego odbywają się na kwalifikacyjnych kursach zawodowych w wymiarze godzin określonym w podstawie programowej kształcenia w zawodzie szkolnictwa branżowego.
Branżowa Szkoła II stopnia funkcjonuje w systemie:
- stacjonarnym – zajęcia odbywają się od środy do piątku w godzinach od 8:00 do 15:10,
- zaocznym – zajęcia odbywają się w piątki: 15:30-20:20, soboty i niedziele: 8:00-16:10, zgodnie z harmonogramem zjazdów, przeciętnie 2 razy w miesiącu.
UWAGA!
*W Branżowej Szkole II stopnia nie można uczyć się w zawodzie, który nie ma kwalifikacji wspólnej ze szkołą branżową I stopnia lub ZSZ. W Branżowej Szkole II stopnia realizowana jest jedynie druga kwalifikacja cząstkowa wyodrębniona w danym zawodzie nauczanym na poziomie technika.
Absolwenci branżowych szkół I stopnia i ZSZ mogą też, jako osoby dorosłe:
– uzupełniać wykształcenie ogólne w Liceum Ogólnokształcącym dla Dorosłych (począwszy od 2 klasy),
– i/lub uzupełniać wykształcenie zawodowe na kwalifikacyjnych kursach zawodowych.
Korzyści dla ciebie
- Kończąc Branżową Szkołę II stopnia oraz zdając egzamin potwierdzający kwalifikację w zawodzie absolwent szkoły otrzymuje dyplom technika oraz uzyskuje wykształcenie średnie branżowe.
- Uczęszczając do Branżowej Szkoły II stopnia słuchacz zdobywa wiedzę umożliwiającą mu zdawanie egzaminu maturalnego, a po uzyskaniu świadectwa dojrzałości może kontynuować kształcenie na studiach wyższych.
- Ponadto, po ukończeniu Branżowej Szkoły II stopnia absolwent może zdobywać nowe kwalifikacje w ramach kwalifikacyjnych kursów zawodowych i innych kursów i szkoleń umożliwiających uzyskiwanie i uzupełnianie kwalifikacji zawodowych lub kształcić się zawodowo w szkole policealnej.