CNC dla gimnazjalistów

We wtorek, 6 czerwca 2017 r. gośćmi Centrum byli uczniowie klasy 2B Gimnazjum nr 6 w Koszalinie. Pod opieką p. Katarzyny Raczkowskiej odwiedzili pracownię CNC, mieszczącą się w budynku szkolenia praktycznego.

Prowadzący zajęcia, mgr inż. Marek Magiera, zapoznał młodzież z narzędziami pracy programisty i operatora CNC. Wyjaśnił, że podstawą pracy urządzeń CNC jest sterowanie numeryczne, które polega na wykorzystaniu specjalnego programu, w którym zawarte są wszystkie informacje dotyczące wykonywania konkretnego zadania. Dane przechowywane są w pamięci sterownika obrabiarki, który kieruje jej pracą. System wykrywa także stan narzędzi, aktualne położenie elementów obrabiarki i w ten sposób kontroluje precyzję, jakość, dokładność wymiaru, zgodność z projektem wstępnym, a nawet wyłapuje i naprawia błędy.

Następnie goście obserwowali pracę obrabiarek sterowanych numerycznie. Na pamiątkę otrzymali medal, wykonany w ich obecności, który zaprojektowali słuchacze Centrum z okazji 750-lecia Koszalina. Młodzież obejrzała także różne detale, wykonane na tokarkach i frezarkach CNC oraz miniaturowy pociąg, składający się z lokomotywy i wagonów wykonanych na obrabiarkach sterowanych numerycznie, zbudowany w ramach Projektu Comenius „Pociąg do Europy – powtórny załadunek” przez reprezentantów szkół z 23 państw, wśród których byli słuchacze CKU Koszalin.

Atrakcją okazała się także możliwość poznania tradycyjnych narzędzi, jak suwmiarka czy imadło.

Mamy nadzieję, że zajęcia w pracowni CNC wzbudzą u uczestników chęć dalszego poznawania tej tematyki, odkrywania zainteresowań, uzdolnień, predyspozycji do wykonywania różnych zawodów oraz pomogą w podjęciu trafnego wyboru dalszej drogi kształcenia.

Dla zainteresowanych tą tematyką, planuje się w przyszłym roku szkolnym zorganizowanie kilku spotkań, podczas których uczniowie samodzielnie zaprogramują nieskomplikowane detale i pod okiem nauczycieli wykonają je na posiadanych przez Centrum obrabiarkach numerycznych.