11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości

Dnia 10 listopada 2023 r. w naszej szkole, odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości na pamiątkę 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzień ten dla wielu jest lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.

Uroczystość przede wszystkim miała przypomnieć tamte ciężkie czasy, ale także wzbudzić w nas refleksje. Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. Przypomniano Ojców Niepodległości czyli mężczyzn, którzy byli liderami w czasie przełomowych wydarzeń 1918 roku.  Różniło ich bardzo wiele – poglądy, wyznanie, pochodzenie, czy kraj zaborczy, gdzie się wychowywali. Okazało się to jednak ogromną siłą, bo gdy zaczęli dążyć do wspólnego celu, jakim było niepodległe państwo polskie, pociągnęli za sobą ogromne rzesze ludzi. Nie we wszystkim byli zgodni, później w wolnej II Rzeczpospolitej ich konflikty przybrały dramatyczny przebieg, ale każdy pozostał wierni własnym poglądom. Po I wojnie światowej sześciu ojców niepodległości: Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, Wincenty Witos, Wojciech Korfanty i Ignacy Daszyński wspólnie wykorzystało sprzyjające warunki i doprowadziło do narodzenia się II Rzeczypospolitej.

Nasza szkoła przyłączyła się także do ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”. O godzinie 11:11 w ramach świętowania rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości wszyscy zgromadzeni na apelu odśpiewali hymn narodowy.

Zapraszamy do udziału w uroczystościach organizowanych na terenie miasta Koszalin.