Konkurs Plastyczny – Jan Stawisiński – Mój Rówieśnik, Mój Bohater

Serdecznie zapraszamy  do udziału w Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym zorganizowanym w związku z obchodami Dni Pamięci Jana Stawisińskiego 2024.
Janek był Uczniem koszalińskiego Elektronika, w 1979 r. zrezygnował z nauki i za namową znajomych rodziny wyjechał do Katowic, kontynuując tam edukację w Technikum Górniczym. W grudniu 1981 r. wprowadzono stan wojenny, część działaczy Solidarności została aresztowana. Jan brał udział w proteście górników w dniu 16 grudnia 1981r. W czasie pacyfikacji strajku przez siły milicyjno-wojskowe otrzymał postrzał w głowę. Niestety obrażenia głowy były bardzo poważne, Jan Stawisiński nie odzyskał przytomności, zmarł 25 stycznia 1982 r.
Szczeciński Odział IPN ufundował tablicę pamiątkową, która zostanie wbudowana w Zespole Szkół nr 9 im. Romualda Traugutta w Koszalinie. Z tego powodu podjęto działania, żeby lokalna społeczność uczniowska lepiej poznała historię Jana Stawisińskiego.