20 lipca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Szachów.

 

Mimo że szachy uważane są za trudną grę, tak naprawdę wystarczy jedna lekcja, by poznać podstawowe zasady i rozegrać pierwszą partię.

Ostatnio zainteresowanie szachami ożywiła książka Waltera Tevisa oraz serial nakręcony na jej podstawie – „Gambit królowej”.

Nie zapominajmy też o rodzimych pozycjach. Partyjkę szachów regularnie rozgrywają bohaterowie serialu „Ksiądz Mateusz”. Natomiast miłośnik szachów, aptekarz w „Paradzie oszustów” (odc. 1 „Mistrz zawsze traci”) dokonuje zręcznego przekrętu. Pisze listy do dwóch szachowych arcymistrzów i wzywa ich na korespondencyjny pojedynek. Obaj panowie, przekonani o swej wyższości, podejmują grę z aptekarzem. Szybko przekonują się jednak, że amator reprezentuje bardzo wysoki poziom. Co się kryje za sukcesami skromnego, nieznanego nikomu gracza? Arcymistrzowie grają ze sobą!

Szachy to gra z ponad 1000-letnią tradycją, uznawana za doskonałą rozrywkę oraz ćwiczenie dla umysłu.

Szachy uczą logicznego myślenia, poprawiają koncentrację i rozwijają wyobraźnię. To także gra, która uczy odpowiedzialności za swoje posunięcia i brania na siebie ich konsekwencji. (Michał Kanarkiewicz)

To gra, która uczy życia – strategicznego myślenia, planowania, przewidywania posunięć przeciwnika, a co najważniejsze: uczy przegrywania. (Jan Krzysztof Duda)