Nike 2022 dla Jerzego Jarniewicza i Joanny Ostrowskiej! Galę rozpoczął manifest.
Nike 2022 przyznana! Laureatem tegorocznej Nagrody Literackiej Nike został Jerzy Jarniewicz za tomik „Mondo cane”. W swoim przemówieniu tłumaczył, dlaczego nie chce „składać deklaracji politycznej”. Nike czytelników i czytelniczek zdobyła Joanna Ostrowska za reportaż „Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej”. Podczas gali nawiązywała do działań obecnej władzy, wskazując je jako bardzo ważny kontekst dla powstania książki.
2 października w Warszawie odbyła się gala Nagrody Literackiej Nike
Jak co roku swoje wyróżnienie przyznali czytelnicy i czytelniczki. Tu zwyciężyła Joanna Ostrowska
— Nie da się opowiadać historii queerowej tego kraju bez współczesności — podkreślała Ostrowska, dziękując osobom, które pomagały jej „wbrew instytucjom”
Nike 2022, decyzją jury pod przewodnictwem prof. Przemysława Czaplińskiego, otrzymał Jerzy Jarniewicz za tomik „Mondo cane”
— Sytuacja jest poważna i groźna — podkreślał ze sceny Jarniewicz, tłumacząc, dlaczego nie chce „składać deklaracji politycznych”
Na gali pojawiły się nawiązania do sytuacji społeczno-politycznej w kraju i za granicą, m.in. niedawnych wydarzeń w Iranie, wojny w Ukrainie i nagonki obozu władzy, a także skazywania z Art. 196 Kodeksu karnego
Więcej takich informacji znajdziesz na stronie głównej Onetu
Uroczystość odbyła się w niedzielny wieczór, tradycyjnie w gmachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.
Na gali nie zabrakło wątków społeczno-politycznych. Wydarzenie rozpoczął zbiorowy manifest — publiczność uniosła w górę kartki, na których można było przeczytać m.in. „Mahsa Amini”. To imię i nazwisko 22-letniej kobiety zmarłej niedawno w teherańskim szpitalu w wyniku znęcania się nad nią przez policję za nieodpowiednio noszoną chustę. Po jej śmierci i publikacji jej zdjęć w internecie rząd zaczął ograniczać dostęp do sieci, ale w kraju i tak wybuchły protesty.
Solidaryzowano się także z ofiarami trwającej wojny w Ukrainie, wywołanej agresją Rosji. — Jesteśmy czuli na to, co dzieje się w świecie. Tego dowodem są także książki, które zostały nominowane do nagrody — podkreślała prowadząca ceremonię Grażyna Torbicka.
Podczas gali Nike 2022 pojawił się także sprzeciw wobec artykułu o obrazie uczuć religijnych. Wręczający Nike od czytelników Michał Sołtysiak, prezes Fundacji Nagrody Literackiej Nike, był ubrany w koszulkę z numerem „196”. Podkreślał „łatwość, z jaką skazuje władza” właśnie na podstawie Art. 196 Kodeksu karnego. Bluzę w tym samym stylu miał na sobie przewodniczący jury Przemysław Czapliński.
— mówił ze sceny laureat Nike.
W tomie „Mondo cane” Jarniewicz rejestruje prawdziwe śmierci znajomych, zerwania, odejścia – i bezlitośnie przygląda się własnym reakcjom na te „krańcówki”. Kpiarsko poczyna sobie z modelem poezji konfesyjnej, gdy obnaża zarówno perwersyjny wojeryzm mediów, jak i słabości własnego, coraz częściej schorowanego ciała. Ciągle zmienia perspektywę składni: raz ustawia obiektyw z ironicznego dystansu, a chwilę później kameruje wszystko w szokująco intymnym zbliżeniu.
Kim jest Jerzy Jarniewicz?
Jerzy Jarniewicz — urodzony w Łowiczu. Poeta, tłumacz, krytyk. W 1982 r. ukończył anglistykę na Uniwersytecie Łódzkim, w 1984 r. filozofię. Autor między innymi tomów poetyckich „Dowód z tożsamości” (2003), „Oranżada” (2005), „Na dzień dzisiejszy i chwilę obecną” (2012) czy „Woda na Marsie” (2015), licznych przekładów literatury zagranicznej oraz książek krytycznoliterackich. Od 1994 r. redaktor „Literatury na Świecie”. Współpracuje z „Gazetą Wyborczą”, „Tygodnikiem Powszechnym” i „Tyglem Kultury”. Mieszka w Łodzi.
Joanna Ostrowska z Nike czytelników
Laureatką Nike czytelników została Joanna Ostrowska za reportaż „Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej”.
W przemówieniu mówiła o bieżącej sytuacji w Polsce — nagonce na osoby LGBT+, wywołanej przez przedstawicieli obozu władzy. Wskazała ją jako ważny kontekst dla powstania książki.
— To nagroda wszystkich aktywistów, aktywistek, badaczek, badaczy, archiwistów i archiwistek, bardzo odważnych ludzi, którzy pomagali mi wielokrotnie wbrew instytucjom. Dzięki nim napisałam tę książkę — zwracała uwagę Ostrowska.
— mówiła ze sceny.
Swoją nagrodę zadedykowała zmarłemu Pawłowi Soszyńskiemu.
„Oni” nie istnieją z naszej winy. Zamazani przez przedwojenne fantazmaty podsycane nazistowską propagandą i perwersyjne plotki wojenne i obozowe, zrównani zostali z bezimiennymi uwodzicielami, kryminalistami, aspołecznym elementem. Przeciwko tym wyobrażeniom trzeba się wreszcie zbuntować, a o „nich” nie da się już dłużej milczeć.
Nike jest nagrodą za najlepszą książkę roku, przyznawaną zawsze w pierwszą niedzielę października, w 2022 r. po raz 26. W konkursie startować mogą wszystkie gatunki literackie.
Źródło:
https://kultura.onet.pl/ksiazki/nike-2022-znamy-wyniki-jerzy-jarniewicz-z-nagroda-nike-manifest-na-gali/tx8t0ce