Nagroda Literacka Nike 2022

Zbigniew Rokita laureatem 25. Nagrody Literackiej Nike oraz Nike Czytelników 2021. „Nie ma” Mariusza Szczygła zwyciężyła w plebiscycie na Nike 25-lecia

Poznaliśmy werdykt jury Nagrody Literackiej Nike – tegorocznym laureatem został Zbigniew Rokita za książkę „Kajś”. Wcześniej otrzymał też Nagrodę Nike Czytelników. Dodatkowo, w związku z jubileuszem, ogłoszono plebiscyt na Nike 25-lecia, w którym zwyciężyła książka „Nie ma” Mariusza Szczygła, uhonorowana Nagrodą Nike w 2019 roku.

Gala podsumowująca 25. edycję Nagrody Nike odbyła się w Warszawie i była transmitowana w serwisie Wyborcza.pl i na antenie TVN24. W finale Nike 2021 znalazły się cztery książki reporterskie, powieść, tom poezji oraz biografia. O prestiżową nagrodę literacką w Polsce rywalizowały dwie kobiety i pięciu mężczyzn. Ostatecznie jury zdecydowało, że tegoroczna Nike trafiła do Zbigniewa Rokity za reportaż „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku” (Wydawnictwo Czarne).

„Nagradzajmy 'Kajś’, książkę pomagającą zrozumieć przemocy charakter oficjalnej historii i podnoszącą na duchu jako zapis codzienności, w której dobroć ludzka odgrywa ratunkową rolę. Książkę pokazującą, jak bardzo konieczne są zmiany i rewizje zapieczonych poglądów, ustalonych zasad. Po lekturze wiem więcej nie tylko o Śląsku, lecz o świecie, o polityce, ludziach i przypadkach. O pochodzeniu, które z reguły jest zmącone i drwi z potrzeby podziałów, stawiania granic. Mocnej też wierzę w sens zapisywania zdarzeń, a więc w literaturę” – mówiła w laudacji na cześć laureata prof. Inga Iwasiow, przewodnicząca jury Nagrody Literackiej Nike.

Zwycięzca Nike 2021 otrzymał 100 tysięcy złotych i statuetkę projektu Gustawa Zemły. Wyboru dokonało jury, w którym zasiedli: Teresa Bogucka, Przemysław Czapliński, Maryla Hopfinger, Inga Iwasiów (przewodnicząca), Dariusz Kosiński, Iwona Kurz, Tadeusz Nyczek, Magdalena Piekara i Szymon Rudnicki.

Wcześniej do Zbigniewa Rokity trafiło też Nike Czytelników – to właśnie reportaż „Kajś” zdobył najwięcej głosów w plebiscycie organizowanym przez „Gazetę Wyborczą”.

Dodatkowo, w związku z jubileuszem nagrody, „Wyborcza” ogłosiła plebiscyt na Nike 25-lecia. Czytelnicy wyłonili w nim najlepszą ich zdaniem książkę spośród dotychczasowych laureatów nagrody. Zwycięskim tytułem okazało się „Nie ma” Mariusza Szczygła, które uhonorowano Nagrodą Literacką Nike oraz Nike Czytelników w 2019 roku.

Nagroda Literacka Nike przyznawana jest za najlepszą książkę roku. Nie można jej podzielić ani nie przyznać. Lista 20 nominowanych jest ogłaszana w maju, 7 finalistów – na początku września. Decyzję o laureacie jury podejmuje w dniu wręczenia, zawsze w pierwszą niedzielę października. Fundatorami nagrody są „Gazeta Wyborcza” i Fundacja Agory.

Laureatem Nagrody Nike w 2020 roku został Radek Rak za powieść „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”. W całej historii nagrody 11 razy wyróżniano powieść, 6 razy poezję i książki poetyckie, 2 razy reportaż, 2 razy eseje, 2 razy książki autobiograficzne lub opisujące historię rodziny i tylko raz dramat.

Źródło: https://booklips.pl/newsy/zbigniew-rokita-laureatem-25-nagrody-literackiej-nike-oraz-nike-czytelnikow-2021-nie-ma-mariusza-szczygla-zwyciezyla-w-plebiscycie-na-nike-25-lecia/