Wycieczka do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

W dniu 28 maja 2019 r. słuchacze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum dla Dorosłych wzięli udział w wycieczce do Gdańska do Muzeum II Wojny Światowej.

Celem wycieczki było pogłębienie wiedzy historycznej na temat II wojny światowej oraz kultywowanie pamięci o bohaterach oraz ofiarach tego nieludzkiego czasu.

Już na początku ogromne wrażenie zrobił na wszystkich nowoczesny budynek muzeum, który został podzielony na trzy części – przestrzenie, symbolizujące przyszłość, teraźniejszość oraz przeszłość.  Po zejściu do podziemi młodzież, pod okiem pani przewodnik zwiedziła wystawę i wysłuchała poruszających opowieści o czasie, który zmienił życie milionów ludzi na całym świecie. W muzeum można było zobaczyć m. in. uliczkę przedwojennego miasta, sowieckie i hitlerowskie plakaty propagandowe, modele karabinów z czasów wojny, a nawet legendarny sowiecki czołg T34.

Wizyta w muzeum była ogromnym przeżyciem, ponieważ uświadomiła młodym ludziom ogrom zniszczeń i cierpienia, które niosła za sobą wojna.  Widok setek zdjęć pomordowanych Żydów, ściana zbudowana z replik walizek ludzi wywożonych do obozów zagłady czy rekonstrukcja zburzonego miasta wywołały łzy na twarzach zwiedzających. Wizyta w muzeum była niezwykłą lekcją historii, która długo nie pozwoli zapomnieć o okrucieństwie wojny.

Kolejnym etapem naszej wycieczki było zwiedzanie gdańskiej starówki i podziwianie pięknych zabytków miasta. Był to niezwykły dzień, pełen wrażeń i wzruszeń dla każdego uczestnika. Wyjazd ten, nie tylko pozwolił  przypomnieć młodym ludziom historię najtragiczniejszego okresu w dziejach ludzkości, ale zintegrował młodzież i zachęcił do refleksji nad własnym życiem.