Warsztaty profilaktyczne dla młodzieży CKU

W dniu 07.12.2018r. słuchacze semestrów 7P, 8Pa, 8Pb,  5G wzięli udział w warsztatach profilaktycznych organizowanych przez Centrum Rozwoju Edukacji w Krakowie.
Semestry zostały podzielone na dwie grupy i realizowały następujące tematy:

1. Samookaleczenia, depresja, lęki;
  2. Cyberprzemoc- bezpieczne i odpowiedzialne korzystanie z zasobów Internetu.

Oba tematy są niezwykle ważne. Internet odgrywa ogromną rolę w życiu dzieci i młodzieży. Świat wirtualny i realny przenikają się. Uczniowie nawiązują niezliczoną ilość wirtualnych kontaktów z osobami, których nigdy nie spotkali w rzeczywistości. Portale społecznościowe często stają się narzędziem do poniżania i przemocy wobec rówieśników.
Celem warsztatu było zapoznanie słuchaczy z zasadami bezpiecznego korzystania z Internetu
oraz zagrożeniami jakie czekają na nich w sieci.

Liczba młodzieży cierpiących na depresję, sięgających po używki, okaleczających się, w ostatnich latach stale rośnie. Samouszkodzenie jest aktem polegającym na celowym zadawaniu bólu lub ran własnemu ciału, pozbawionym jednakże intencji samobójczej. U niektórych osób okaleczanie się staje się codziennością, nawykiem, sposobem rozładowywania napięcia, bez którego nie wyobrażają sobie przeżycia dnia. Samookaleczanie to wołanie o pomoc, wysłuchanie czy zrozumienie problemu, chęć zwrócenia na siebie uwagi.

Depresja młodzieńcza jest związana z charakterystycznymi dla okresu dojrzewania
zmianami fizjologicznymi, rozwojem, podejmowaniem nowych ról społecznych i przemianie relacji rodzinnych. Celem warsztatu było pokazanie słuchaczom jak rozpoznać i zdefiniować zachowania autodestrukcyjne u rówieśników, jak w prawidłowy sposób poradzić sobie z problemami, do kogo należy się zwrócić o pomoc kiedy sytuacja wydaje się bez wyjścia oraz jak skutecznie rozładować napięcie emocjonalne?

Zajęcia prowadzone przez Panią psycholog Joannę Dunajewską, cieszyły się dużym zainteresowaniem młodzieży. Przyjazna atmosfera pracy, otwarta postawa słuchaczy i prowadzącej sprawiły, że wszyscy aktywnie uczestniczyli w rozmowach, grach, zabawach, które były częścią warsztatów.