Warszawa stolicą światowej pianistyki – Rozpoczynamy XVIII Konkurs Chopinowski!

Polska Agencja Prasowa SA

Już dzisiaj w Filharmonii Narodowej wyczekiwanej święto pianistyki otworzy nadzwyczajny koncert inauguracyjny . Arcydzieła Roberta Schumanna, Johanna Sebastiana Bacha i Ludwiga van Beethovena usłyszymy w wykonaniu 5 triumfatorów Konkursów Chopinowskich! Kwintet fortepianowy Roberta Schumanna zagrają Yulianna Avdeeva i Belcea Quartet, Koncert na 4 fortepiany i smyczki Jana Sebastiana Bacha kontra wykonaj wykonają: Kevin Kenner, Philippe Giusiano, Dang Thai Son i Yulianna Avdeeva wraz z twoimi kwartetami smyczkowymi: Belcea i Simply Quartet orazirlusembasem, Krzysztofem F III Koncert fortepianowy Ludwiga van Beethovena – Seong-Jin Cho i Orkiestra Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Andrzeja Boreyki.

A już 3 października o godz. 10 na scenie Filharmonii zaprezentuje się pierwsza uczestniczka XVIII Konkursu Chopinowskiego, Xuanyi Mao z Chin! W I etapie Konkursu, który potrwa od 3 do 7 października, usłyszymy Chopina w interpretacji: 22 Chińczyków, 16 Polaków, 14 Japończyków, 7 Centrum Korei, 6 Włochów, także pianistów m.in. z Armenii, Chińskiego Tajpej, Kanady, Kuby, Łotwy, Rosji, Hiszpanii, Tajlandii, USA, Wielkiej Brytanii i Wietnamu.

Występy uczestników oceniać będzie międzynarodowe Jury: Dmitri Alexeev, Sa Chen, Dang Thai Son, Akiko Ebi, Philippe Giusiano, Nelson Goerner, Adam Harasiewicz, Krzysztof Jabłoński, Kevin Kenner, Arthur Moreira-Lima, Januszniczak , Piotr Paleczny, Ewa Pobłocka, Katarzyna Popowa-Zydroń, John Rink, Wojciech Świtała i Dina Yoffe.

Przesłuchania konkursowe będą się odbywać w sesji porannej od godz. 10.00 do 14.30 oraz wieczornej od godz. 17.00 do 21.00. Kolejność występów uczestników pierwszego etapu znajduje się w zakładce Kalendarium .

Wszystkie przesłuchania XVIII Konkursu Chopinowskiego będą transmitowane w jakości 4K online w aplikacji mobilnej Konkurs Chopinowski ( iOS , Android ), na stronie Chopin2020.pl (zakładka Multimedia ), kanały Chopin Institute na YouTube oraz w aplikacji Smart TV na telewizory marki Samsung.

Zobacz: Nadzwyczajny koncert inaugurujący XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina