Tylko dla Was najciekawsze książki, opublikowane przez wydawców! Po które tytuły warto sięgnąć? Zobaczcie!

Maria Czubaszek „Wszyscy niestety normalni” | Opis wydawcy: Zebrane w jednym tomie dwie kultowe książki Marii Czubaszek: „Na wyspach Hula-Gula” oraz „Dziewczyny na ścianę i na życie”! Czubaszek ironiczna, absurdalna, genialna. Teksty i felietony, za które pokochały ją miliony czytelników. A że w życiu i tekstach Marii Czubaszek może wydarzyć się naprawdę wszystko… Nieprawdaż? Prawdaż, niestety! Bo ludzie nienormalni są w tym świecie jak najbardziej normalni! Uwaga! Przeczytanie tej książki grozi miłością albo uwielbieniem do autorki!

Matz, Philippe Xavier „Wąż i kojot” | Opis wydawcy: Stany Zjednoczone w 1970 roku. Joe jest niegroźnie wyglądającym starszym facetem, który jeździ wozem kempingowym po wielkich pustyniach amerykańskiego Zachodu. Tylko że Joe tak naprawdę wcale nie jest taki niegroźny. To były mafioso, a nie świętoszek, za jakiego moglibyście go wziąć. Joe jest pierwszym świadkiem koronnym w historii, królikiem doświadczalnym biorącym udział w programie ochrony świadków, zwanym WITSEC, który znajduje się w fazie eksperymentalnej. Ma zeznawać przeciwko byłym wspólnikom, którzy próbują go zlikwidować, zanim się stawi na rozprawie sądowej. To sprawia, że jest trochę spięty i podejrzliwy wobec każdej napotkanej osoby.

Carl, szeryf federalny zajmujący się jego ochroną, nie jest zbyt zachwycony, że przydzielono mu to zadanie. Rola niańki byłego gangstera nie jest czymś, o czym myślał, wstępując do policji. Dla niego taki typ jak Joe powinien gnić w więzieniu albo wąchać kwiatki od spodu, a nie cieszyć się wolnością na koszt podatnika. Czy WITSEC, który ma za cel położyć kres zorganizowanej przestępczości, okaże się skuteczny i przetrwa próbę z pierwszym eksperymentalnym „klientem”, który jest, delikatnie mówiąc, nieprzewidywalny? Co jeśli ten „klient” jest gorszy niż gangsterzy, których ma pomóc posłać za kratki?

Dave Cooper „Falowanie. Słabość do Tiny” | Opis wydawcy: „Falowanie” opisuje losy Martina, niezdarnego malarza desperacko próbującego realizować swoje artystyczne aspiracje, zamiast męczyć się w świecie sztuki komercyjnej. Zatrudnia modelkę, Tinę, by pozowała do serii obrazów, które nazywa „Erotyzmem w niewyszukaniu”. Z biegiem czasu ich znajomość zmienia się z mało znaczącej profesjonalnej relacji w pogmatwane uwikłanie seksualne. Początkowy wstręt Martina do Tiny powoli przeradza się w oczarowanie, zmuszając go do ponownej oceny własnych wyobrażeń o pięknie i seksualności. Motywy, dla których Tina pracuje dla Martina, również powoli wywracają się do góry nogami, co prowadzi do nieuchronnego, wybuchowego zakończenia książki. Smutne, zabawne i często nieprzyjemnie podniecające, „Falowanie” ukazuje tę historię z kinetycznym wręcz realizmem.

J.R.R. Tolkien „Księga zaginionych opowieści. Cześć 2” | Opis wydawcy: „Historia Śródziemia” to najbardziej oczekiwany przez fanów na całym świecie (w całości ukazała się tylko po angielsku, wybrane tomy natomiast opublikowano po polsku, francusku, niemiecku, szwedzku, hiszpańsku, węgiersku i rosyjsku) dwunastotomowy cykl książek wydanych przez Christophera Tolkiena na podstawie zapisków i notatek, które pozostawił jego ojciec.

[…] Tylko znajomość „Historii Śródziemia” pozwala wypełnić wszystkie luki w wiedzy o Śródziemiu i delektować się w pełni ogromem i bogactwem wykreowanego przez autora „Władcy Pierścieni” świata.

Alicia Jaraba „Ta, która mówi” | Opis wydawcy: Losy oddanej w niewolę córki kacyka, która stała się jedną z najważniejszych kobiet w historii. XVI wiek. Malinalli jest córką wodza jednego z ludów w Ameryce Środkowej. Wkrótce po śmierci ojca zostaje sprzedana i trafia jako niewolnica do innego plemienia. Pracuje w polu, a jej ciało służy do zaspokajania chuci jej pana.

Pewnego dnia na horyzoncie pojawiają się wielkie okręty Hiszpanów pod dowództwem Hernána Cortésa, obsesyjnie pożądającego złota. Konkwistador dostrzega, jak cenne są umiejętności językowe Malinalli, i dziewczyna zostaje jego tłumaczką, ułatwiając mu podbój tych ziem. To jednak również ona odważy się wypowiedzieć słowo wzbronione ówczesnym kobietom: „nie”.

Komiks wykracza poza legendę La Malinche – opowiada historię młodej, niedoświadczonej dziewczyny, którą często przerasta przebieg wydarzeń i która jawi się przede wszystkim jako postać o bardzo ludzkich, bliskich nam cechach.

Donna Leon „Pierwiastki śladowe” | Opis wydawcy: Jedna z najbardziej mrocznych i ekscytujących zagadek w karierze komisarza Brunettiego! Ostatnie słowa kobiety umierającej w weneckim hospicjum poprowadzą go krętymi ścieżkami ludzkiej chciwości i okrucieństwa, a to, co wydawało się jedynie rodzinną tragedią, może okazać się śmiertelnym zagrożeniem dla całej Wenecji. Za pozornie przypadkowym wypadkiem motocyklowym, w którym zginął naukowiec badający próbki zanieczyszczeń wody w miejskich wodociągach, kryje się cała sieć powiązań i interesów. Czy Brunettiemu i tym razem uda się dotrzeć do dna i oddać sprawiedliwość ofiarom zbrodni?

Donna Leon raz jeszcze wykazuje się nie tylko wirtuozerią w kreśleniu kryminalnych intryg, ale i społeczną wrażliwością i troską Wenecjanki z wyboru o losy Serenissimy i jej mieszkańców.

Ludwik Jerzy Kern „Proszę słonia” | Opis wydawcy: Słoń Dominik nauczył się mówić od czajnika, a chodzić – od mrówki. I choć bywa niezdarny, trudno go nie polubić. Pełna ciepła i humoru klasyczna opowieść z mistrzowskimi ilustracjami Zbigniewa Rychlickiego.

Pinio jest najniższy w całej klasie. To dlatego musi łykać po kilka pastylek dziennie. Podobno na wzrost – chociaż nie wiadomo, bo nie bardzo skutkują. A gdyby tak przestać je brać? Z pomocą przychodzi mu znaleziony na strychu porcelanowy słoń – jego trąba to świetny schowek na lekarstwa. Okazuje się jednak, że na słonie tabletki działają. I to jak! Dominik szybko przestaje się mieścić na półce, potem w domu, a w końcu staje się największym białym słoniem świata – i największym przyjacielem Pinia! Razem nic im niestraszne – ani drogówka, ani złodzieje, ani nawet podstępny, bajecznie bogaty kolekcjoner osobliwości zza oceanu.

Jakub Ćwiek „Drelich. Nim braknie tchu” | Opis wydawcy: Rewelacyjna polska seria sensacyjna! Marek Drelich to prawdziwy mistrz złodziejskiego fachu. Żyjący na uboczu przestępczego świata jest zawsze skrupulatnie przygotowany do każdego skoku, a podczas akcji opanowany i, gdy trzeba, bezwzględny. To, co sprawdza się w nietypowej pracy, niekoniecznie działa w życiu prywatnym. Mimo to Drelich wraz z byłą żoną dokładają starań, by wspólnie wychować dwójkę dorastających dzieci, Zosię i Nikodema. Gdy przychodzi moment wyboru, złodziej wie, że szykowany właśnie napad będzie jego ostatnim. Tymczasem w niewielkiej miejscowości na Opolszczyźnie bezwzględna sekta, pod przewodnictwem charyzmatycznego guru Kamaza, obejmuje pobliski ośrodek wczasowy. Na ich zajęcia trafia przebywająca na wakacjach u dziadka Zosia Drelich, wobec której przywódca rodziny ma bardzo konkretne plany.

Knut Hamsun „Włóczęgi” | Opis wydawcy: Knut Hamsun właść. Knut Pedersen (1859-1952) – norweski pisarz, laureat nagrody Nobla za 1920 rok.

„Włóczęgów” napisał Hamsun w 7 lat po otrzymaniu Nagrody Nobla. Podejmuje w powieści temat życiowego wagabundy, awanturniczego włóczęgi, człowieka bez korzeni, jednak – jak na tego autora – wymiar opowieści nie jest tak pesymistyczny jak w jego najsłynniejszym „Głodzie”, a sama książka jest pochwałą indywidualizmu i nonkonformizmu. Tematy rozpoczęte w „Włóczęgach” porusza Hamsun także w dwóch kolejnych powieściach: „August Powsinoga” oraz „A życie toczy się dalej” (w przygotowaniu).

Ben Riggs „Upadek smoka. Tajemna historia Dungeons & Dragons” | Opis wydawcy: Historia narodzin i upadku TSR – firmy, która uwolniła wyobraźnię fanów na całym świecie dzięki grze „Dungeons & Dragons”. Współtworzona przez entuzjastów gier wojennych Gary’ego Gygaxa i Dave’a Arnesona oryginalna gra „Dungeons & Dragons” wydana przez Tactical Studies Rules w 1974 roku powołała do życia całkowicie nowe medium: gry RPG. Przez następne dwie dekady TSR odnosiła sukcesy, wydając wiele edycji „D&D”, liczne mutacje gry osadzone w tym samym świecie, periodyki, gry wideo, bestsellerowe powieści autorstwa Margaret Weis, Tracy’ego Hickmana i R.A. Salvatore’a z serii „Dragonlance”, a nawet program telewizyjny! Jednak w 1997 roku seria nietrafionych decyzji i nieudanych projektów doprowadziła TSR na skraj zagłady…

Autor książki w trakcie własnej, pełnej przygód kampanii, polegającej na przeprowadzeniu dogłębnych badań i wywiadów z głównymi postaciami na rynku gier RPG oraz pozyskaniu tajnych dokumentów, ujawnia prawdziwą historię powstania i katastrofy TSR. Zaglądamy za kulisy siedziby firmy w Lake Geneva, gdzie innowacyjni artyści i pisarze na nowo zdefiniowali gry z gatunku „miecza i czarów”, a menedżerowie i kierownictwo sabotowali swój własny sukces, co ostatecznie uczyniło z TSR firmę wydawniczą niezdolną do wydania choćby pocztówki…

Jędrzej Pasierski „Martwy klif” | Opis wydawcy: Rybacy znajdują ciało mężczyzny dryfujące u brzegów Karsiboru. To tylko wierzchołek góry lodowej: ktoś po kolei morduje wychowawców starego domu dziecka na wyspie Wolin. Trop poprowadzi Ninę Warwiłow do idyllicznej miejscowości położonej pomiędzy lasem a wodami Zalewu Szczecińskiego. W zamkniętej społeczności rybaków i żeglarzy Nina musi wykorzystać swoje specyficzne zdolności śledcze – rozwiązać sprawę, zanim morderca uderzy ponownie. Miasteczko na klifie ma jednak mroczną i powikłaną przeszłość. Przeszłość, w której każdy mógł się podać za kogoś, kim nie jest…

Tadeusz Oszubski „Demony Światła” | Opis wydawcy: Trylogia „Cienie Hatta” to obrosła już legendą bardzo udana polska science fantasy. Powstała w drugiej połowie lat 80. ubiegłego wieku trafiła w moment przemiany ustrojowej i upadłości wydawnictw, m.in. Almapressu, gdzie była już w planie wydawniczym. Ostatecznie ukazał się tylko tom 1 – „Twierdza nienawiści”. Co ciekawe, tom 3 w 1991 roku otrzymał główną nagrodę w konkursie Andre Norton.

Jessica Au „Mógłby spaść śnieg” | Opis wydawcy: „Mógłby spaść śnieg” to refleksyjna opowieść o córce i matce, które spotykają się w Tokio, by wspólnie spacerować w jesienne wieczory, szukać schronienia przed deszczem, jeść w kawiarenkach i restauracjach, odwiedzać galerie, w których oglądają dzieła sztuki współczesnej. Cały czas przy tym rozmawiają: o pogodzie i horoskopach, ubraniach i przedmiotach, o rodzinie, oddaleniu i pamięci. Ale kto tu tak naprawdę mówi – czy tylko córka? I jaki jest prawdziwy powód tej eliptycznej, może wręcz widmowej podróży? W tej elegijnej, intymnej, niezwykle precyzyjnej prozie Jessica Au przygląda się różnym obliczom miłości i uniwersalnej potrzebie znalezienia wspólnego języka z najbliższymi.

Źródło:

https://booklips.pl/premiery-i-zapowiedzi/27-marca-2-kwietnia-2023-najciekawsze-premiery-tygodnia-poleca-booklips-pl/

https://booklips.pl/premiery-i-zapowiedzi/3-9-kwietnia-2023-najciekawsze-premiery-tygodnia-poleca-booklips-pl/