Rogale Świętomarcińskie

Rogale świętomarcińskie. Historia poznańskiej tradycji.
Od kiedy lukrowane pyszności pojawiają się na stołach w
dzień św. Marcina?

11 listopada w Poznaniu ma zapach pieczonej gęsi i lukru oraz białego maku skrywanego we wnętrzu półfrancuskiego ciasta. O ile moda na gęsinę nieśmiało wkracza na stoły w pozostałych częściach kraju, tak rogale świętomarcińskie już dawno skradły serca Polaków. Historia tych wielkopolskich przysmaków sięga 1891 roku. Są tak wyjątkowe, że aby je wypiekać, trzeba mieć specjalny certyfikat. Skąd wzięła się tradycja przygotowywania rogali świętomarcińskich 11 listopada?

Rogale świętomarcińskie. Jak rozpoznać oryginał?

Spośród wielu lokali tylko nieliczne szczycą się prawem do wytwarzania produktu regionalnego, jakim jest rogal świętomarciński (ewentualnie „marciński”). Aby cukiernia mogła używać tej nazwy, musi uzyskać certyfikat Cechu Cukierników i Piekarzy w Poznaniu. Tradycyjny rogal musi być zrobiony z ciasta półfrancuskiego, a jego nadzienie zawierać biały mak, wanilię, mielone daktyle lub figi, śmietanę, rodzynki, masło i skórkę pomarańczową. Musi również ważyć od 150-250g. W 2008 roku rogal świętomarciński trafił na unijną listę specjałów regionalnych. Oznacza to, że ten oryginalny jest wypiekany wyłącznie w Wielkopolsce. Poza Poznaniem i wybranymi powiatami województwa nikt nie może posługiwać się tą nazwą.
W 2016 roku certyfikat otrzymało 106 cukierni. Pełną listę można znaleźć na stronie: cechcukiernikowipiekarzy.pl. Wielbiciele smaku skłonni są jednak odstąpić od tradycji i z rozkoszą sięgnąć po rogala, który nazywa się podobnie, ale jest przygotowany ze zdrowszych i smaczniejszych składników – np. masła zamiast margaryny, jak w certyfikowanym przepisie.

Poznańskie Rogale Świętomarcińskie to nazwa wyjątkowych, szlachetnych rogali z nadzieniem z białego maku, które od ponad 150 lat są najważniejszym poznańskim słodkim przysmakiem. Dziś mają one status Chronionego Oznaczenia Geograficznego – mogą powstawać tylko w Wielkopolsce i to według ściśle określonej receptury. Będąc w Poznaniu trzeba ich spróbować! By poznać tajniki wypiekania rogali świętomarcińskich, najlepiej udać się do
Rogalowego Muzeum Poznania (Stary Rynek 41).
W Rogalowym Muzeum usłyszycie legendy o powstaniu Rogali, zapoznacie się z ich składnikami i recepturą rogali oraz spróbujecie ich. Będziecie uczestniczyć też w przygotowaniu Rogali pomagając Rogalowemu Mistrzowi przy użyciu tradycyjnych narzędzi cukierniczych. Po drodze, na dziedzińcu, zobaczycie też galerię starych reklam i ciekawostek dotyczących historii Rogala.

Będziecie mogli wziąć udział w przygotowaniu specjalności regionu. Goście po kolei asystują Rogalowemu Mistrzowi, posługując się tradycyjnymi narzędziami cukierniczymi. Nagrodą za cały trud jest oczywiście degustacja. Pokazy odbywają się o określonych porach. W dniach 10-12 listopada będzie ich więcej, jednak wymagana jest rezerwacja miejsc. Bilet normalny kosztuje 24 zł, ulgowy jest o 3 zł tańszy.

Źródło:

http://rogalowemuzeum.pl/atrakcje/#rogale-swietomarcinskie

https://podroze.se.pl/polska/wielkopolskie/poznan/rogale-swietomarcinskie-historia-poznanskiej-tradycji-od-kiedy-lukrowane-pysznosci-pojawiaja-sie-na-/7548/