Pusta choinka

Okres oczekiwania na święta Bożego Narodzenia to czas pełen zadumy, magii i radości. Większość z nas z niecierpliwością czeka na wigilijną kolację w gronie najbliższych, a przede wszystkim na prezenty od św. Mikołaja. Niestety nie każdemu dane jest radośnie spędzać ten rodzinny czas. Jest wiele osób starszych, samotnych, chorych, a przede wszystkim dzieci,
które nie czekają na święta, bo wiedzą, że w wigilię zobaczą pustą choinkę.

Słuchacze CKU postanowili pokazać dzieciom objętym opieką Caritas, że nie są same i jest grupa młodych ludzi gotowa do pomocy i sprawienia, że Boże Narodzenie może być również dla nich radosne.

W tym celu w dniu 14 grudnia 2018 r. odbył się świąteczny kiermasz ciast. Młodzież stanęła na wysokości zadania i upiekła prawdziwe pyszności. Na kiermaszu można było kupić tradycyjny jabłecznik, sernik czy makowiec, ale również wymyślne ciasta przekładane kremami i owocami.

W sumie uzbieraliśmy 364 zł.

Następstwem piątkowych działań było włączenie się słuchaczy do akcji „Pusta choinka” organizowanej przez Caritas diecezji koszalińsko – kołobrzeskiej. Akcja polega na ustawieniu w Centrum Handlowym choinki, na której zawieszane są ozdoby z informacją o wieku, imieniu oraz materialnej potrzebie ucznia, wskazanego wcześniej przez Dyrekcję Szkół Podstawowych. Wolontariusze zachęcali mieszkańców Koszalina do podzielenia się sercem i zasponsorowanie prezentu świątecznego dla ubogiego dziecka.

Ponadto sami spełnili marzenie 8-letniego Adasia zapisane na jednej z 200 bombek wiszących na choince. Za zebrane na kiermaszu ciast pieniądze kupili upragnione przez chłopca klocki, słodycze oraz ciepłą bluzę.

Koszalinianie chętnie włączyli się do akcji i bombki z marzeniami dzieci szybko znikały z gałęzi świątecznego drzewka.

Wszystkie prezenty zostaną przekazane przez wolontariuszy w dniu wigilii.

Powyższe przedsięwzięcia miały na celu kultywowanie tradycji świątecznych. Ale najważniejszym celem, który osiągnęliśmy wspólnie było pokazanie społeczności lokalnej, że nasza młodzież jest wrażliwa i chętnie niesie pomoc, nie oczekując nic w zamian.