Ptaki Hasiora

 Słynne ptaki Hasiora to wizytówka Koszalina. Jeden metalowy ptak autorstwa Władysława Hasiora nie znajduje się na pomniku, lecz stoi na terenie – Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Stanisława Staszica. Jest on prototypem  charakterystycznego dla Koszalina pomnika.

 Każdy, kto wjeżdża do Koszalina od strony Gdańska, widzi  charakterystyczny pomnik.  Nosi on  tytuł „Tym którzy walczyli o polskość i wolność Pomorza”.  Projekt rzeźby Władysława Hasiora, jednego z najsłynniejszych polskich rzeźbiarzy,  powstał w 1977 roku. Na początku była to  makieta z tektury  i płyt pilśniowych. Spłonęła ona w tym samym roku w ramach happeningu pt. „Płomienne Ptaki”.

Słynny rzeźbiarz pracował nad swoim dziełem w warsztatach koszalińskiej szkoły mechanicznej, obecnie Centrum Kształcenia Ustawicznego. Do dziś na terenie CKU znajduje się pojedynczy ptak. Ta osamotniona rzeźba również wyszła spod rąk Władysława Hasiora.

W 1978 roku udostępniono artyście pomieszczenie w warsztatach mechanicznych, gdzie mógł korzystać z maszyn znajdujących się na terenie szkoły (stoły, palniki, urządzenia do cięcia, gięcia i spawania itp.). Hasior bardzo dobrze oceniał pracownię, którą mu przydzielono. Była idealnie dopasowana do jego zadania; przestronna, wysoka i dobrze oświetlona.

Celowym zabiegiem są poszarpane brzegi rzeźby. Imitują ptasie pierze, które nadaje rzeźbie wyrazistego charakteru. Oczy zbudowane są z części samochodowego układu satelitarnego.

Na jednej z płóz znajduje się sygnatura „MPiSK”, która jest najprawdopodobniej spawem uczniów technikum w późniejszych latach. Ptak ma złamany dziób, jednak w oryginale był on ostry, co nadawało rzeźbie mocniejszego akcentu.

Po zbudowaniu pierwszego ptaka Władysław Hasior przeniósł się do większej hali, żeby móc realizować kolejne ptaki na wzór tego, który wykonano w warsztatach mechanicznych. Po zrealizowaniu całego projektu ( trwało to 3 lata),  pierwowzór rzeźby został podarowany szkole przez Hasiora. 

 

„Ptaki” Hasiora w Koszalinie mają 35 lat. Tak powstawały

Film – Relacje reporterskie – Hasior

W. Hasior – pionier polskiego asamblażu

Płonący słowik. Władysław Hasior