Aktualności

 

Kierunki CKU

Wybierz nowy zawód dla siebie!
BEZPŁATNIE

 

Nobel 2021

Literacka Nagroda Nobla 2021: Poznaliśmy nazwisko laureata

Kandydatów do literackiej Nagrody Nobla zgłaszają m.in. poprzedni laureaci, przewodniczący związków pisarzy, PEN-klubów i członkowie Szwedzkiej Akademii. Literacki Nobel przyznawany jest od 120 lat.

Szwedzkie media spekulowały, że w 2021 r. nagroda może trafić do autora spoza kręgu kultury zachodniej.

Werdykt ogłoszono w czwartek o godz. 13:00 w siedzibie Akademii Szwedzkiej w Sztokholmie.

Laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury został Abdulrazak Gurnah.

Kim jest laureat Literackiej Nagrody Nobla 2021?

Szwedzka Akademia jako tegorocznego noblistę z dziedziny literatury wskazała Abdulrazaka Gurnaha, anglojęzycznego pisarza urodzonego w Tanzanii.

Gurnah jest autorem 10 powieści i szeregu opowiadań. W swych utworach, pisanych w języku angielskim, porusza kwestie emigracji, które zna z własnego doświadczenia.

W 1968 r. wyjechał na studia do Wielkiej Brytanii, gdzie mieszka do dziś. Wykładał na Uniwersytecie w Kent, gdzie zajmował się głównie literaturą postkolonialną. W dorobku ma dziesięć powieści i jeden zbiór opowiadań. Żadna z jego książek nie została dotychczas wydana w polskim przekładzie.

Największą popularność jako pisarz zdobył na przełomie wieków. Napisał wtedy swoje najgłośniejsze powieści: „Paradise” („Raj”) z 1994 r., „By the Sea” („Nad morzem”) z 2001 r. oraz „Desertion” („Opuszczenie”) z 2005 r. Za „Paradise” był nawet nominowany do nagrody Bookera, a ponadto w 2016 r. zasiadał w jej jury.

„W swej twórczości Abdulrazak Gurnah przygląda się doświadczeniu uchodźcy, skupia się na jego tożsamości, świadomości i samoocenie. Bohaterowie tych książek są rozdarci pomiędzy kulturami, kontynentami, pomiędzy życiem jakie mieli, i tym które ich czeka. Ten stan wprawia ich w nieustanne poczucie niestabilności i rozchwiania, którego nigdy nie potrafią się pozbyć” – pisała o laureacie, w jednym z komunikatów, Szwedzka Akademia.

Źródło:

https://www.rp.pl/literatura/art18992201-literacka-nagroda-nobla-2021-poznalismy-nazwisko-laureata

https://wyborcza.pl/7,75517,27659658,abdulrazak-gurnah-z-literacka-nagroda-nobla-2021.html?disableRedirects=true