Aktualności

 

Kierunki CKU

Wybierz nowy zawód dla siebie!
BEZPŁATNIE

 

Literacka Nagroda Nobla przypadła dwójce kandydatów. Olga Tokarczuk dostała nagrodę za 2018, a Peter Handke za 2019 rok.

Po roku przerwy ponownie przyznano najbardziej prestiżowe wyróżnienie w dziedzinie literatury. W 2019 roku laury zwycięzcy otrzymała dwójka kandydatów, tak żeby nikt nie został pokrzywdzony przez zeszłoroczny skandal wewnątrz Akademii Szwedzkiej. Komu przypadła Literacka Nagroda Nobla?

Literacka Nagroda Nobla przypadła dwójce kandydatów. Olga Tokarczuk dostała nagrodę za 2018, a Peter Handke za 2019 rok.

Polscy fani literatury mieli nadzieję, że Szwedzi docenią coraz bardziej popularną na Zachodzie Olgę Tokarczuk, zwłaszcza że polska pisarka miała też duże powodzenie wśród bukmacherów. Nie można było mieć jednak całkowitej pewności co do tej decyzji. Polską pisarkę doceniono za takie powieści jak „Bieguni”, „Księgi Jakubowe”, „Podróż ludzi Księgi” i „Prowadź swój pług przez kości umarłych”. Akademia doceniła ją za: „narracyjną imaginację oraz encyklopedyczną pasję, które reprezentują przekraczanie granic jako formę istnienia”.

Nagrodzono także austriackiego autora, Petera Handke za jego wpływowe dzieła, które z lingwistycznym geniuszem badały peryferia i specyficzności ludzkiego umysłu. Jest on nie tylko twórcą powieści i sztuk teatralnych, ale też tłumaczem i autorem licznych scenariuszy filmowych. W Polsce wydano do tej pory m.in. „Pewnej ciemnej nocy wyszedłem z mojego cichego domu”, „Leworęczną kobietę” i „Godzinę prawdziwych uczuć”.

Źródło: https://spidersweb.pl/rozrywka/2019/10/10/literacka-nagroda-nobla-2019-wyniki