W dniu 12.12.2018 słuchacze semestru 5LS byli w Centrum Kultury 105 na spektaklu pt. „Ferdydurke” wystawianym przez Narodowy Teatr Edukacji im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu.
„Ferdydurke” Witolda Gombrowicza jest szczególną pozycją w polskiej prozie XX wieku. To rozprawa z naiwną poczciwością człowieka, który występując w imieniu kultury, normalności, formy posiada w gruncie rzeczy nikłe pojęcie o tym, czego broni. Historia głównego bohatera, którego wtrącono na powrót do szkoły, jest metaforą stosunku człowieka do piramidy dorobku wieków. Wiedza ta jest nieprzyswajalna dla jednostki, wpędza ją w kompleks niższości i nieautentyczności. W świecie Gombrowicza bohaterowie muszą udawać dojrzałość, są wtłoczeni w ciasny pancerzyk społecznej roli, nie mogąc sobie pozwolić na żaden spontaniczny gest. Gombrowicz buntuje się przeciwko tradycyjnym ładom. Jego bohater nigdy nie uwolni się od społecznego terroru. W każdym zetknięciu z drugim człowiekiem może zyskać „gębę”, która jak maska zawsze przylgnie mu do twarzy. Co gorsza, wejdzie w tę narzuconą sobie rolę i nie będzie umiał się z niej wyzwolić.
„Ferdydurke” nie jest łatwa do uchwycenia jako przedstawienie. Narodowy Teatr Edukacji pokazuje jednak, że można to zrobić z fantastycznym rezultatem. Czas spędzony na oglądaniu sztuki minął szybko, naprzemiennie na refleksji i śmiechu.