Literacka Nagroda Nobla 2020 dla Louise Glück 

Louise Glück urodziła się w 1943 r. w Nowym Jorku. Debiutowała w 1968 r. tomem „Firstborn”. Od tego czasu opublikowała kilkanaście tomów poetyckich i kilka zbiorów esejów. Jej wydany w 2014 r. tom „Faithful and Virtuous Night” został nagrodzony National Book Award. Wcześniej, w 1993 r. została nagrodzona Pulitzerem za tom „The Wild Iris”. – Jej głos jest niemożliwy do pomylenia. Jest śmiały, nie idący na kompromis,    a jednocześnie jest głosem poetki, która chce być zrozumiała – mówił Anders Olsson, uzasadniając wybór Akademii.

W Polsce wiersze Louise Glück ukazały się w antologii „Dzikie brzoskwinie” (2003), prezentującej teksty amerykańskich poetek od czasów Emily Dickinson aż po czasy współczesne. Jej utwory tłumaczyła Julia Hartwig.

Nazwisko noblistki Louise Glück sekretarz Akademii Szwedzkiej Mats Malm ogłosił na konferencji prasowej, która rozpoczęła się w czwartek o godz. 13.00  w siedzibie Akademii na sztokholmskiej starówce. Trwające zaledwie pół godziny wydarzenie poprzedziły miesiące przygotowań, narad i negocjacji.