Dni Życzliwości w CKU

22 listopada

Słuchacze semestrów 5 LS i 5 G uczcili dzisiaj Dzień Kredki, który, wg kalendarza świąt nietypowych, przypada 22 listopada. Święto to zbiegło się z obchodami Dni Życzliwości, które właśnie rozpoczęły się w CKU i potrwają do piątku.

Zadaniem słuchaczy było narysowanie drzewa, symbolu życzliwości, oczywiście kredkami. Jutro uczestnicy dowiedzą się, jacy są, jakie mają cechy charakteru. Zostali bowiem poddani testowi Kocha, psychologa, który stwierdził, że to jak rysujemy rośliny, a zwłaszcza drzewo, jest doskonałym odzwierciedleniem naszego charakteru.

23 listopada

Dziś słuchacze kolejnych semestrów rysowali drzewo, by dowiedzieć się jacy są. A Ty narysowałeś już drzewo?

Interpretacja rysunków drzewa wg Kocha

WIELKOŚĆ TWOJEGO DRZEWA
Jaką część kartki zajmuje drzewo?
Duży rysunek, pokrywający większą część kartki – jesteś osobą zadowoloną z życia, pewną siebie i bardzo optymistycznie nastawioną do świata.
Małe drzewo i mnóstwo wolnej przestrzeni wokół – raczej nie należysz do osób otwartych. W życiu często nie czujesz się bezpieczna, a najchętniej schowałabyś się przed całym światem. Być może jest to tylko chwilowe, przeżywasz ciężki okres w swoim życiu i dlatego straciłaś wiarę we własne możliwości.
Drzewo umieszczone bardziej z lewej strony – prawdopodobnie jesteś osobą, która lubi bujać w obłokach, snuć ciągłe plany i marzenia; nie należysz do osób, które twardo stąpają po ziemi. Wręcz przeciwnie, często zagłębiasz się w bogaty świat fantazji, zupełnie zapominając przy tym o rzeczywistości.
Drzewo umieszczone bardziej z prawej strony – należysz do ludzi aktywnych i energicznych. Posiadasz silną wiarę we własne możliwości, jesteś pewna siebie, nie boisz się nowych wyzwań.
Drzewo dokładnie pośrodku kartki – symbolizuje osobę, której charakteru nie da się jednoznacznie określić, jest czasami rozchwiana emocjonalnie, ma bardzo złożoną osobowość. W jednym momencie potrafi być pewna siebie i zdecydowana, by przy innej okazji zachowywać się zupełnie odwrotnie.

WYSOKOŚĆ DRZEWA
Zbyt duże, nie mieści się na kartce – prawdopodobnie ekspansywność, egoizm oraz nadpobudliwość
Średnia wielkość – prawidłowa ogólna ocena samego siebie, równowaga i balans w życiu; wiesz czego chcesz
Zbyt małe w stosunku do całości kartki – prawdopodobna skłonności do manipulowania, oszukiwania oraz popełniania przestępstw (ponoć tutaj często występuje młodzież)

KORONA DRZEWA
Dominuje prawa strona np. nieco więcej elementów: gałązek, liści czy owoców (jeżeli takie występują) – prawdopodobnie jesteś osoba otwartą, optymistyczną. Nie obawiasz się przyszłości. Masz bardzo dobry i silny kontakt z matką.
Dominuje lewa strona – jesteś osobą bardzo skoncentrowaną na sobie, z pewnymi trudnościami emocjonalnymi, charakterystycznymi często dla introwertyków. Jeżeli na Twoim rysunku w koronie drzewa po lewej stronie są gniazda ptaków oznacza to konflikt z matką lub brak porozumienia.
Formy korony drzewa:
Korona okrągła, symetryczna tak jakby piłka – oznacza indywidualizm, brak podatności na wpływy
Korona poplątana – prawdopodobnie oznacza zewnętrzny lęk przy ewentualnej wewnętrznej agresji
Korona pusta – niestety może oznaczać ogólny lęk zewnętrzny i wewnętrzny.
Korona w kształcie chmurki – charakterystyczne dla osób podatnych na wpływy, ale też zdolnych do kontrolowania i kierowania swoimi emocjami.
Korona otwarta – empatia, zaufanie do siebie (gdy gałęzie skierowane do góry i się nie wiją), a także rozwinięte zdolności przywódcze.

GAŁĘZIE
Gałęzie cienkie, proste, skierowane do góry (mogą być z liśćmi i owocami) – wewnętrzne poczucie kontroli, do tego asertywność i pogodne usposobienie
Gałęzie cienkie chaotyczne, też poplątane – prawdopodobna labilność (nie stałość) emocjonalna lub kryzys emocjonalny
Gałęzie grube – silne ego, egoizm, ekspansywność. Często napięcia wewnętrzne oraz prawdopodobnie skłonność do przemocy

PIEŃ DRZEWA
Pień drzewa symbolizuje dążenie do przyjemności, takie przecenianie materialnej strony życia. To często symbol dużej energii życiowej. Formy pnia:
Rozłożysty na dole – silne niekiedy traumatyczne związki z rodziną
Prosty – możliwe silne ego, przecenianie materialnej strony życia. Ale też zaradność, pewność siebie i przedsiębiorczość
Chudy – prawdopodobnie słabe ego, niepewność lub nadmierna krytyka

KORZENIE
Brak korzeni – prawdopodobnie żyjesz tu i teraz. Nie lubisz za bardzo zagłębiać się w przeszłość, wciąż rozpamiętywać dawnych lat, a martwi Cię raczej teraźniejszość i przyszłość niż to, co dawno minęło. Żyjesz na bieżąco, wciąż snując nowe plany i marzenia.
Widocznie zarysowane korzenie – możliwe, że lubisz rozpamiętywać, żyć przeszłością, wspominać dawne wydarzenia, a w codziennej rzeczywistości jesteś nieco zagubiona. Szukasz więc oparcia wśród bliskich, bo czujesz, że bez nich nie poradziłabyś sobie z wieloma problemami.

OWOCE, DODATKOWE ELEMENTY
Jeżeli na Twoim drzewie są owoce, oznaczają one sposób w jaki oceniasz samą siebie.
Duże – prawdopodobnie uwielbiasz nagradzać samą siebie. Jeżeli tylko nadarza się okazja, fundujesz sobie małe przyjemności.
Małe – możliwe, że wciąż porównujesz siebie do innych ludzi, ale niestety, zawsze widzisz więcej swoich wad niż zalet. Podkreślasz za dużo porażek.
Brak owoców – nie stosujesz wobec siebie żadnych kar ani nagród
Kwiaty – symbol egoizmu i narcyzmu
Drabinki, podpórki – mogą oznaczać niezaspokojone potrzeby
Dziuple, sęki, ucięte konary – możliwe trudności życiowe, urazy, traumy (często dotyczące sfery dzieciństwa)