Zaczyna się intensywny sezon wydawniczy, a dowodem tego jest liczba premier, które trafią do księgarń. Najciekawsze z książek zebraliśmy dla was w naszym zestawieniu.
Ernest Hemingway „Wiosenne wody” | Opis wydawcy: Pełna humoru satyra jednego z największych amerykańskich pisarzy XX wieku. Północne Michigan. Dwóch pracowników fabryki pomp – weteran pierwszej wojny światowej Yogi Johnson i pisarz Scripps O’Neill – szuka idealnej kobiety, choć każdy na swój sposób. […]
Wydane po raz pierwszy w 1926 roku „Wiosenne wody” to przezabawna parodia i przejmująca opowieść o niespełnieniu.
Mario Puzo „Rodzina Corleone” | Opis wydawcy: Prequel „Ojca Chrzestnego”, jednej z najwybitniejszych powieści XX wieku, genialnie zekranizowanej przez Francisa Forda Coppolę.
Powieść Eda Falco oparta na niewykorzystanym scenariuszu filmowym Maria Puzo. Nowe wydanie, inaugurujące serię wznowień wszystkich dzieł pisarza we wspaniałej szacie graficznej! Historia walki Vita Corleone o wpływy i początków kariery mafijnej jego najstarszego syna, Sonny’ego, oraz przybranego syna, Toma Hagena. Powieść o lojalności i zdradzie, o przemocy i wierności tradycji.
Mario Puzo „Czwarty K” | Opis wydawcy: Thriller polityczny najwyższej klasy, który sam Mario Puzo określił swoim najambitniejszym dziełem. Pełna zwrotów akcji, błyskotliwa i prorocza powieść, przewidująca wydarzenia, które zmieniły bieg historii Stanów Zjednoczonych i całego świata. Nowe wydanie w pięknej szacie graficznej, będące częścią serii wznowień ukazującej różnorodność dorobku słynnego pisarza.
Leopold Tyrmand „Filip. Wydanie filmowe” | Opis wydawcy: Losy młodego Polaka, którego wojenne drogi wiodą do Frankfurtu nad Menem, gdzie pracuje w jednym z hoteli jako kelner, w grupie młodzieży pochodzącej z krajów okupowanych przez Niemcy. W tym wrogim świecie odnajduje całkiem niespodziewanych sojuszników. Są nimi wszyscy, których dosięgła wspólna wojenna mitologia. Także młodzi Niemcy.
Brandy Schillace „Doktor White i jego głowy, czyli śmiałe eksperymenty w transplantologii” | Opis
wydawcy: Czy można przeszczepić ludzką duszę? Początki zimnej wojny przyniosły światu nie tylko wyścig kosmiczny, ale także zacięte współzawodnictwo w dziedzinie medycyny. Chirurdzy po obu stronach żelaznej kurtyny rywalizowali o to, kto pierwszy dokona udanej transplantacji nerki czy serca. Pewien amerykański naukowiec miał jednak ambitniejszy pomysł: przeszczepić głowę.
Elżbieta Cherezińska „Sydonia. Słowo się rzekło” | Opis wydawcy: Na przełomie XVI i XVII stulecia Księstwo Pomorskie przeżywało swój złoty wiek, a przez Europę przetaczała się fala polowań na czarownice. Dotarła do Szczecina. Tam, w 1620 roku stracono Sydonię von Bork. Jej procesem żyło całe Księstwo, bo oskarżona należała do najstarszego szlacheckiego rodu Pomorza, a wśród stawianych jej zarzutów znalazł się jeden szczególny: uśmiercenie panującego księcia. Broniła się niemal rok. Odwoływała zeznania złożone podczas tortur. W końcu przyznała się i została stracona. Tyle że po jej śmierci książęta z panującego rodu Gryfitów zaczęli umierać jeden po drugim. Na oczach przerażonych Pomorzan wymarła ich rodzima dynastia, a księstwo zniknęło z map, rozszarpane pomiędzy Szwecję i Brandenburgię. Legenda o klątwie rzuconej przez Sydonię na ród Gryfitów na trwałe zagościła w umysłach mieszkańców. Mówiono, że to zemsta za niedotrzymaną obietnicę. Akta procesowe Sydonii von Bork przetrwały zawieruchę dziejową. Cherezińska rekonstruuje historię tej wyjątkowej kobiety, sięgając do starych dokumentów. Dlaczego oskarżono starą szlachciankę? Czy była ofiarą mordu sądowego, czy awanturnicą, która sama wpakowała się w kłopoty? Kim była najsłynniejsza pomorska czarownica? I dlaczego o jej rodzie mówiono: To jest stare jak Bork i diabeł?
Kelly Barnhill „Kiedy kobiety były smokami” | Opis wydawcy: Nowa książka autorki bestsellerowej „Dziewczynki, która wypiła księżyc” to opowieść o kobiecym gniewie, zmowie milczenia i godzeniu się z losem, mocny feministyczny manifest w fantastycznym przebraniu.
Nancy Springer „Sprawa czarnego powozu” | Opis wydawcy: Enola Holmes powraca w „Sprawie czarnego powozu” – kolejnej opowieści, której akcja dzieje się w barwnych wiktoriańskich czasach. I to powraca w wielkim stylu! Jest zabawna, bystra, inteligentna i przebiegła. Idealne cechy dla młodej detektywki. A oto, jak się tym razem zaczyna ta historia…
„Sprawa czarnego powozu” to idealna lektura dla tych wszystkich, którzy pokochali brawurowe ekranizacje z Millie Bobby Brown i Henrym Cavillem w rolach głównych. I nie mogą się doczekać kolejnych przygód bystrej Enoli, której towarzyszy słynny brat. Możemy już zdradzić, że to nie koniec przygód słynnej perdytorystki i detektywki! Spodziewajcie się kolejnych książek z serii!
Alek Rogoziński „Zemsta jest słodka” | Opis wydawcy: Nie ma nic groźniejszego niż furia zdradzonej kobiety. No, chyba że… Trzy Furie! Trzy przyjaciółki – popularna piosenkarka, uwielbiana przez licealistów nauczycielka i spokojna gospodyni domowa – w jednym czasie dowiadują się, że niebawem każdą z nich czeka rozwód. Zdradzone i porzucone przez dotychczasowych partnerów, jednoczą siły i postanawiają dać im popalić. Ich plany skompromitowania eksmężów spalają jednak na panewce, gdy jeden z nich zostaje zamordowany, a do akcji wkracza komisarz Krzysztof Darski.
Łukasz Musiał „Rojber. Występki Walsera” | Opis wydawcy: Był sobie rojber. W gwarze poznańskiej tym słowem określa się nicponia, psotnika, urwisa. O nim jest ta książka. A dokładniej: o twórczości Roberta Walsera. Pisarza, którego jedni uwielbiają, inni lekceważą, a większość w ogóle nie zna.
Czym są opowieści Walsera? Jedna z odpowiedzi: próbą uchwycenia wibrującego bezruchu chwili teraźniejszej, tej zarezerwowanej dla rzeczy małych. Rzeczy małe nie oślepiają, nie ogłuszają, nie przytłaczają. Są nieśmiałym zaproszeniem do gry, w której każdy wygrywa.
Jurij Andruchowycz „Radio Noc” | Opis wydawcy: W czasie pewnej rewolucji zamaskowany pianista daje koncerty na barykadach. Jest nim Josyp Rotski, klawiszowiec licznych zespołów rockowych i dawny aktor porno. Rewolucja upada, a Rotski ucieka z kraju, tropiony przez reżimowe służby specjalne. Trafia jako muzyk do eleganckiego szwajcarskiego hotelu, a stamtąd wkrótce do więzienia za zamach na dyktatora własnego kraju. Zdobywa zaufanie i przyjaźń współosadzonego miliardera, dzięki któremu odzyskuje wolność, ale nie spokój. Niespodziewanie przytrafia mu się prawdziwa miłość do ekscentrycznej Anime. Razem z nią ucieka przez całą Europę, a towarzyszy im mądry kruk Edgar.
Mateusz Wiśniewski, Michał Araszewicz „Szalona zagroda” | Opis wydawcy: Stefan Grabiński (1887-1936) to prekursor polskiej fantastyki literackiej – jego pierwszą ogłoszoną drukiem nowelą grozy była „Szalona zagroda”. Opowieść o relacji osobnika wrażliwego z dzikim, niesamowitym środowiskiem, w którym żyje, opublikowano w lwowskim tygodniku ilustrowanym „Nasz Kraj” w 1908 roku. Teraz to również pierwsza komiksowa adaptacja prozy Samotnika ze Lwowa.
„Szalona zagroda” to początek większego przedsięwzięcia i komiksowych adaptacji prozy prekursora polskiej fantastyki literackiej.
Źródło:
20-26 lutego 2023 – najciekawsze premiery tygodnia poleca Booklips.pl
27 lutego-5 marca 2023 – najciekawsze premiery tygodnia poleca Booklips.pl