14 marca – Dzień Liczby PI

Jak to możliwe, że liczba, oznaczająca coś tak prostego jak stosunek długości obwodu koła do długości jego średnicy może być tak skomplikowana i fascynująca?

Liczba π ma nieskończenie wiele cyfr po przecinku i ciągle nie wiadomo czy w ogóle ma koniec.

Najwięcej cyfr wyliczył, jak na razie, anonimowy japoński programista. 8 października 2014 roku zakończył komputerowe obliczenia, w których wyliczył aż 13,3 biliona cyfr dziesiętnego rozwinięcia π .

Pytanie, po co, skoro NASA wystarczy nawet kilkanaście cyfr rozwinięcia liczby π , by nie zepsuć międzynarodowej stacji kosmicznej i innych pojazdów, sond kosmicznych? Zresztą wciąż nie zbliżamy się do rozwiązania, jak w problemie, w którym każdy następny krok to pokonywanie połowy pozostałej do przebycia drogi, lecz nigdy nie osiągniemy celu, zawsze trochę pozostanie, co sprawia, że fakt nieskończoności rozwinięcia dziesiętnego liczby π jest kwadraturą koła.

Liczba Pi (…) jest liczbą „dziką”, czyli nieregularną z punktu widzenia matematyki, a to wzbudza zainteresowanie (prof. Marek Kordos, Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego).

Tymczasem w życiu poszukujemy reguł, zasad, logiki. Naukowców i zwykłych śmiertelników nurtuje więc wiele innych pytań. Może istnieje jakaś prawidłowość w pojawianiu się kolejnych cyfr? Czy wszystkie cyfry pojawiają się tak samo często? Czy wszystkie pojawiają się nieskończenie wiele razy? Czy w rozwinięciu dziesiętnym p można odnaleźć wszystkie liczby naturalne?

To właśnie ukryte piękno liczby π i inspiracja dla wielu ludzi.